Světozor: Kulturní ikona na Václavském náměstí

Cinema Svetozor

Historie kina Světozor

Kino Světozor, to není jen tak ledajaké kino. Jeho historie sahá až do roku 1918, kdy se v prostorách dnešního kina nacházelo divadlo. To se ale brzy proměnilo v biograf s názvem „Svět“, který se stal oblíbeným místem pro filmové nadšence. V roce 1932 prošel biograf rozsáhlou rekonstrukcí a získal své současné jméno – Světozor. Během komunistické éry se kino stalo součástí státního podniku a promítalo převážně filmy sovětské provenience. Po sametové revoluci se Světozor osamostatnil a začal se orientovat na náročnějšího diváka. Dnes je kino Světozor jedním z nejvýznamnějších artových kin v Praze. Nabízí pestrý program složený z kvalitních filmů z celého světa, a to jak v původním znění s titulky, tak i s českým dabingem. Kino Světozor je ale i místem setkávání a diskuzí o filmu. Pořádá se zde řada filmových festivalů, přednášek a besed s tvůrci. Ať už jste filmový fanoušek, nebo jen hledáte příjemné místo pro strávení večera, kino Světozor vás nezklame.

Program a repertoár

Kino Světozor, to je stálice na pražské kulturní mapě. Jeho program a repertoár jsou vždy zárukou kvality a osobitosti. Není to multiplex s tuctovými hollywoodskými trháky, ale místo s duší, kde se promítají filmy s přesahem.

Vlastnost Cinema Svetozor Kino Lucerna (pro srovnání)
Typ kina Artové kino Multikino
Počet sálů 2 5
Typ projekce Digitální, 35mm film Digitální

Světozor sází na výběrovou kinematografii z celého světa. Uvidíte tu artové snímky, dokumenty, experimentální tvorbu i klasiku filmové historie. Kino se nebojí ani kontroverzních témat a dává prostor mladým a začínajícím tvůrcům. Pravidelně se tu konají filmové festivaly, tematické projekce a diskuze s tvůrci.

Vedle filmového programu nabízí Světozor i další kulturní akce, jako jsou výstavy, koncerty nebo divadelní představení. Je to zkrátka místo, kde se můžete setkat s uměním v mnoha jeho podobách.

Ať už jste filmový fajnšmekr, nebo jen hledáte příjemné místo pro strávení večera, kino Světozor vás nezklame. Jeho program a repertoár jsou zárukou nevšedního kulturního zážitku.

Speciální projekce

Kino Světozor není jen tak ledajaké kino. Kromě promítání nejnovějších filmových trháků a festivalových lahůdek se pyšní i bohatou nabídkou speciálních projekcí. Tyto projekce jsou jako stvořené pro filmové nadšence, kteří hledají něco víc než jen běžnou návštěvu kina.

cinema svetozor

Co si pod tím představit? Například filmové maratony, kde se ponoříte do světa vašeho oblíbeného režiséra nebo žánru. Dokumentární večery, které vám otevřou oči a představí fascinující témata z celého světa. Nebo třeba projekce němého filmu s živým hudebním doprovodem, které vám zprostředkují neopakovatelný audiovizuální zážitek.

Kino Světozor se také aktivně zapojuje do podpory české kinematografie a pořádá projekce za účasti tvůrců, kde máte možnost po filmu diskutovat s režiséry, herci a dalšími členy štábu. Tyto projekce jsou skvělou příležitostí dozvědět se více o pozadí vzniku filmu a nahlédnout pod pokličku filmového průmyslu.

Ať už se tedy řadíte mezi filmové znalce, nebo si jen chcete zpříjemnit večer nevšedním zážitkem, speciální projekce v kině Světozor jsou tou správnou volbou. Sledujte program kina a nenechte si ujít příležitost zažít film jinak.

Festivaly a akce

Kino Světozor je známé svou účastí na mnoha filmových festivalech a akcích. Pravidelně se zapojuje do mezinárodních filmových událostí, jako je Febiofest, Karlovy Vary IFF a Jeden svět. Během těchto festivalů promítá Světozor výběr nejlepších filmů z celého světa, často doplněných o besedy s tvůrci a odborníky.

Kromě festivalů pořádá Světozor i vlastní tematické filmové přehlídky. Ty se zaměřují na různé žánry, režiséry, země či historické epochy. Diváci se tak mohou těšit na retrospektivy slavných tvůrců, projekce kultovních filmů i objevování méně známých kinematografií.

Důležitou součástí programu jsou i diskuze a přednášky s filmovými kritiky, historiky a dalšími osobnostmi filmového světa. Tyto doprovodné akce umožňují divákům nahlédnout do zákulisí filmové tvorby a prohloubit si své znalosti o filmu. Kino Světozor se tak stává místem setkávání milovníků filmu a platformou pro prezentaci a diskuzi o filmu ve všech jeho podobách.

Vybavení a komfort

Kino Světozor, to není jen tak obyčejné kino. Je to místo s duší, kde se snoubí historie s moderní technologií, aby vám poskytlo ten nejlepší filmový zážitek. Sály jsou vybaveny pohodlnými sedadly s dostatkem prostoru pro nohy, takže si i delší filmy užijete bez zbytečného nepohodlí. Na plátně se můžete těšit na brilantní obraz v digitální kvalitě s věrnými barvami a ostrými detaily. Zvukový systém vás pak vtáhne přímo do děje a nenechá vás chladnými ani u těch nejnáročnějších scén. Ať už se chystáte na premiéru hollywoodského trháku, nebo na projekci nezávislého filmu, ve Světozoru si to užijete naplno.

cinema svetozor

Cinema Svetozor je pro mě magické místo. Jeho historie, atmosféra a výběr filmů, to vše vytváří neopakovatelný zážitek. Je to oáza filmového umění uprostřed rušného města.

Eliška Novotná

Kavárna a bar

V srdci Světozoru, hned vedle pokladny, najdete útulné místo pro vaše filmové dýchánky – Kavárnu a bar Světozor. Nezáleží na tom, jestli si chcete před filmem zkrátit čekání na přátele, dát si něco malého k zakousnutí během filmového festivalu, nebo si jen tak vychutnat šálek dobré kávy a popovídat si o filmových zážitcích – Kavárna a bar Světozor je tu pro vás. V nabídce najdete široký výběr teplých i studených nápojů, od klasické kávy a čaje, přes osvěžující limonády až po výběr vín a piv. Pro ty, kdo dostanou chuť na něco malého, je tu připraveno i drobné občerstvení, jako jsou sendviče, croissanty nebo koláče. Kavárna a bar Světozor je ideálním místem pro setkání s přáteli, neformální schůzky, nebo jen pro chvíle odpočinku s dobrou kávou a příjemnou atmosférou.

Atmosféra a zážitek

Kino Světozor není jen obyčejné kino, je to kulturní instituce s bohatou historií a specifickou atmosférou. Už při vstupu do foyer vás pohltí jeho jedinečný genius loci. Interiér s vysokými stropy, zdobenými štuky a dobovým nábytkem, evokuje nostalgickou atmosféru první republiky, kdy bylo kino postaveno.

Sály Světozoru si zachovávají svou původní eleganci a intimitu. Červená sametová sedadla, těžké sametové závěsy a decentní osvětlení vytváří ideální prostředí pro sledování filmů. Na rozdíl od anonymních multiplexů zde panuje komornější a přátelštější atmosféra, která umocňuje filmový zážitek.

Světozor je známý svým zaměřením na artové filmy, dokumenty a nezávislou tvorbu. Promítá se zde v původním znění s titulky, což láká náročné diváky, kteří hledají filmy mimo mainstream. Kino pořádá také filmové festivaly, přednášky a diskuze, čímž se stává místem setkávání filmových nadšenců a intelektuálů.

Návštěva kina Světozor není jen o sledování filmu, ale o celkovém zážitku. Je to cesta časem do zlaté éry kinematografie, která vám umožní vychutnat si filmy v autentickém prostředí a s neopakovatelnou atmosférou.

Umístění a dostupnost

Kino Světozor, jeden z nejstarších a nejznámějších pražských kin, se nachází v samém srdci hlavního města, na Václavském náměstí 41, Praha 1. Jeho strategická poloha z něj činí snadno dostupnou kulturní destinaci pro obyvatele i návštěvníky Prahy.

cinema svetozor

Kromě své adresy na Václavském náměstí, které je samo o sobě dopravním uzlem, je kino Světozor snadno dostupné i pěšky z mnoha turistických atrakcí v centru Prahy. Nedaleko se nachází zastávky tramvají a metra (linka A, stanice Můstek), které umožňují pohodlnou dopravu z různých částí města.

Pro ty, kteří dávají přednost automobilové dopravě, je v blízkosti kina k dispozici několik placených parkovišť. Nicméně, vzhledem k poloze kina v centru města a omezenému počtu parkovacích míst, doporučujeme využít spíše hromadnou dopravu.

Vstupenky a ceny

Kino Světozor nabízí širokou škálu vstupného pro diváky všech věkových kategorií a zájmů. Základní vstupné na běžné filmové projekce se pohybuje v rozmezí 150-190 Kč, přičemž studenti, senioři a ZTP mají nárok na slevu. Děti do 3 let mají vstup zdarma. Kino Světozor také nabízí zvýhodněné vstupenky na vybrané projekce, festivaly a filmové akce. Pro pravidelné návštěvníky je k dispozici slevová karta, která umožňuje nákup vstupenek za zvýhodněné ceny. Vstupenky na projekce je možné zakoupit online na webových stránkách kina, v pokladně kina nebo v samoobslužných kioscích umístěných v prostorách kina. Platba je možná v hotovosti, platební kartou nebo prostřednictvím benefitních poukázek. Kino Světozor se snaží zpřístupnit filmový zážitek co nejširšímu publiku a proto nabízí různé cenové varianty a slevy.

Kontakt a webové stránky

Kino Světozor, jeden z nejstarších a nejznámějších pražských kin, najdete na Václavském náměstí 28, Praha 1. Pro aktuální program, informace o vstupenkách a online rezervaci míst navštivte webové stránky kina. Telefonicky se na nás můžete obrátit v provozní době pokladny na čísle +420 224 211 465. Pokud preferujete elektronickou komunikaci, využijte emailovou adresu: kinosvetozor@kinosvetozor.cz. Těšíme se na vaši návštěvu!

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: kultura

Autor: LudvikZak

Tagy: cinema svetozor | informace o kině cinema světozor