Investice různých podob – Výhody a nevýhody

Nechat peníze ležet ladem na běžném bankovním účtu je v dnešní době holý nesmyl. Finance tímto způsobem ztrácí svoji hodnotu, protože nejsou nikterak zhodnocovány. Jestliže Vás zajímá, jak rozmnožit peněžní obnos, zaměřte se na investice. Ty mohou nabývat nejrůznějších podob, které Vám představíme.

Jaké můžete očekávat zhodnocení?

Když se řekne investice, můžete si představit investování do podílových fondů, akcií, nemovitostí nebo prostřednictvím spořicích účtů. Ještě, než Vám představíme jejich výhody a nevýhody, zaměříme se na výši zhodnocení těchto investic. Orientační údaje naleznete v tabulce prezentované níže.

InvesticeZhodnocení
Akcie3 % až 15 %
NemovitostiAž 15 %
Podílové fondyAž 6 %
Spořicí účet0,5 % až 1,5 %
Zhodnocení u různých typů dostupných investic.

Výše zhodnocení se pochopitelně mění na základě mnoha faktorů. Především podle situace na finančním trhu, díky čemuž může výnos kolísat.

Investice – Jejich výhody a nevýhody

Pokud jde o akcie, lze zmínit určitě možnost stát se podílníkem určité společnosti. Akcie můžete v podstatě okamžitě prodávat a zase nakupovat, a to z pohodlí domova přes internet. Nevýhodou je nutnost vyššího množství finančních prostředků a znalost finančního trhu, jinak o své peníze můžete nenávratně přijít.

Také pro podílové fondy hovoří široké portfolio, z něhož si vybere naprosto každý. Zde už můžete investovat od nižších částek a meze se nekladou ani z hlediska bohatých investičních strategií, které za Vás realizují odborníci. I v tomto případě hrozí kolísání investic a zároveň chybí jakákoliv garance výnosu.

U nemovitostí máte obvykle záruku toho, že jejich cena příliš neklesá. Jde tedy o dobře uložené peníze a příjem z pronájmu. Počítat ovšem musíte s provozními náklady a vyšší vstupní investicí.

Spořicí účet jako investice

Spořicí účet je primárně určen pro lidi, kteří patří do skupiny konzervativních investorů. Vložené peníze máte do určité hodnoty pojištěné a máte k nim okamžitý přístup. Na druhou stranu počítejte s tím nejmenším výnosem ze všech výše uvedených.

Publikováno: 10. 08. 2021

Kategorie: finance

Autor: LudvikZak

Tagy: akcie | dluhopisy | investice | investování | nemovitost | nemovitosti | podílové fondy | spořicí účet | výnos | zhodnocení