Apollo 11 - Revoluční kosmický let s úspěchem

Ještě, než vůbec vznikla Mezinárodní vesmírná stanice ISS, zaznamenali lidé jeden z největších úspěchů ve vesmíru. Bylo to první stanutí na povrchu Měsíce, s nímž se pojí slavný kosmický let Apollo 11. I když nepatříte mezi příznivce dobývání vesmíru, o tomto letu by měl vědět naprosto každý. Větší povědomí o něm samotném Vám přinášíme prostřednictvím následujících řádků.

Kdy se udála tato velká událost?

Apollo 11 je projekt, který odstartoval v roce 1969, konkrétně 16. července. A to z kosmodromu Kennedyho vesmírného střediska Mys Canaveral ve Spojených státech amerických. Vývoj toho, co se dělo potom můžete vyčíst z níže prezentované tabulky.

PředmětHodnota
Spuštění na Měsíc20. července 1969
Pobyt na Měsíci21 hodin a 31 minut
Nasbírané vzorky22 kg
Přistání na Zemi24. července 1969
Jak to bylo s přistáním na Měsíci?

Přistání na Měsíci proběhlo v oblasti, které se říká Mare Tranquillotatis neboli Moře klidu. Samotný přistávací modul při návratu na Zemi skončil v Tichém oceánu.

Apollo 11 a Neil Amstrong

I když tento kosmický let měl tříčlennou posádku, celosvětově nejznámějším jménem se stal Neil Amstrong. Tento velitel jako první vkročil na povrch vesmíru. Společně s ním se na tuto historicky významnou akci vydali ještě Michael Collins v pozici pilota velitelského modulu a Buzz Aldrin jako pilot lunárního modulu. Právě ten s Neilem Amstrongem přistáli na povrchu Měsíce. V roce 1969 byl tedy splněn plán prezidenta Spojených států amerických Johna F. Kennedyho, který si ho dal za cíl už v roce 1961.

Apollo 11 a vše, co byste měli vědět

S tímto projektem pochopitelně souvisí řada legendárních věcí. Jednou z nich je například slavná věta Neila Amstronga „Je to malý krok pro člověka, obrovský krok pro lidstvo“. Na Měsíci pak byla zanechána plaketa s nápisem „Zde se lidé z planety Země poprvé dotkli nohama Měsíce. Červenec L. P. 1969. Přišlo jsme v míru jménem lidstva“. Zajímavé je také to, jakou hudbu Neil Amstrong poslouchal ve vesmíru. Byla to Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka.

Publikováno: 05. 08. 2021

Kategorie: Věda

Autor: LudvikZak

Tagy: amstrong | apollo | apollo 11 | buzz aldrin | kosmický let | let | měsíc | neil amstrong | přistání na měsíci | vesmírný let