České vynálezy, které jsou známé po celém světě

Na světě vznikají nejrůznější vynálezy a nadčasové věci. Vždyť typickým příkladem všeho je například Mezinárodní vesmírná stanice ISS. Na té se sice nepodíleli Češi, angažovali se ale v jiných oblastech. V následujících řádcích Vám přinášíme české vynálezy zakořeněné nejenom v naší zemi, ale mnohdy i po celém světě.

Nejznámější české slovo na světě

Víte, jaké je nejznámější české slovo v podstatě kdekoliv na světě? Je to výraz robot, se kterým poprvé přišel Karel Čapek ve svém dramatu R.U.R. Tehdy se psal rok 1920. Samotný výraz údajně vymyslel Karlův bratr Josef. Dnes už jsou výrazy roboti nebo robotika naprosto běžné a používané v podstatě kdekoliv.

Poznejte české vynálezy

Pojďme se ale zaměřit i na spoustu dalších vynálezů, které pochází z českých luhů a hájů. Je to například bleskovod, jehož praktické využití přinesl v roce 1754 Prokop Diviš při svých experimentech s elektřinou. Ostatní české vynálezy Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Kdo vynalezl kostkový cukr?

Kostkový cukr jako takový vznikl v Dačicích. Byl to konkrétně Jakub Kryštof Rad v roce 1843. Právě on později vytvořil speciální výrobní linku na kostkový cukr, který se rozmohl v mnoha zemích světa.

Kdo vynalezl ruchadlo?

Za vynálezem tohoto typu pocházejícího z oblasti zemědělství stojí bratranci Veverkové. Těm se podařilo vylepšit pluh natolik, že kromě obracení zeminy bylo dosaženo i kypření a drobení.

Víte, že semtex pochází z Česka?

Když se kdekoliv na světě řekne semtex, každý okamžitě ví, že jde o trhavinu. Také ta vznikla na české půdě. Za plastickou trhavinou stojí firma SEMTín Explosia.

Patří mezi české vynálezy kontaktní čočky?

Ano, v této oblasti se hodně angažoval především Otto Wichterle. Ten se proslavil primárně svými objevy a vynálezy.

Na jaké další české vynálezy můžeme být pyšní?

Je to třeba Chlumský dezinfekční roztok, krevní skupiny, kamenotisk, lodní šroub, polarografie nebo vynález umělých cév.