Vitamín D a jeho množství si určitě pohlídejte

V jednom z našich předešlých článků jsme Vám prozradili, jak důležitou roli hraje v lidském zdraví vitamín C. Je však pravdou, že podobných vitamínů nezbytných pro tělo je více než dost. Proto se dnes zaměříme na další, kterým je vitamín D. Ten je pro nás nezbytný hned z několika důvodů.

Doporučená denní dávka

Jako první Vás asi bude zajímat, jaká je doporučená denní dávka vitamínu D mnohdy označovaná poměrně výstižnou a jasnou zkratkou DDD. Na základě nejrůznějších studií byly stanoveny hodnoty prospěšné pro lidské tělo. Vyčíst je můžete z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Doporučená denní dávka1 000 až 2 000 UI
Přepočet na mikrogramy25 až 50
Posílení imunity2 000 UI
Nižší hladina v populaci60 % až 75 % lidí
Jaká je doporučená denní dávka vitamínu D?

Vitamín D je mimo jiné nezbytný pro posílení imunitního systému, takže jeho příjem v žádném případě nepodceňujte. Z mnoha dalších důvodů je důležitý i pro malé děti a těhotné ženy.

Vitamín D a jeho přínos pro tělo

Vitamín tohoto typu napomáhá vstřebávání vápníku a fosforu. Podporuje normální funkci svalové hmoty, přispívá k procesu dělení buněk a také zachovává normální hladinu vápníku v krvi. Když ho budete doplňovat pravidelně, podpoříte tím ukládání minerálů v zubech a zajistíte si odpovídající mineralizaci kostí. To vše v kombinaci s posílením imunitního systému. Pozor si dejte pouze na předávkování u dětí, kde by mohla hrozit křivice. Na druhou stranu ho nepodceňte kvůli nezbytné pevnosti kostí.

Vitamín D lze přijímat nejrůznějšími způsoby

Když se rozhodnete svému tělu dodat odpovídající množství vitamínu D, můžete to provést několika odlišnými způsoby. Každý asi správně tuší, že vitamín D lze získávat prostřednictvím Slunce a slunečního záření. To by mělo být v délce trvání alespoň 15 až 20 minut. Další možností jsou doplňky stravy nebo se vydáte ryze přírodní a citlivější cestou. Nezbytný vitamín je například v hovězích játrech, tučných rybách, máslu, mléku, vaječných žloutcích a mořských plodech. Možností máte v tomto směru více než dost.

Publikováno: 24. 08. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: LudvikZak

Tagy: ddd | doporučená denní dávka | imunitní systém | krev | slunce | sluneční paprsky | vápník | vitamín | vitamín D | zdraví