Vitamín C – Jeho užívání prospěje Vašemu tělu

Lidské tělo vyžaduje ke svému správnému fungování přemíru nejrůznějších látek. Jednou z nich je například vitamín C, který se velice často pojí s výrazem vital a amine neboli životně důležité aminy. Ve své podstatě jde o antioxidant podporující lepší imunitu těla a mnohé další funkce. Zjistěte, k čemu je Vám tento vitamín dobrý a kolik byste ho měli přijímat.

Vitamín C v přírodní podobě

Céčko můžete do svého těla dostávat odlišnými způsoby. Ideální volbou je pochopitelně přírodní forma. Ať už jsou to papriky, kapusta, pažitka, brokolice, květák, ryby, citrusové plody a mnohé jiné. Jestliže máte tušení, že svému tělu takto nedodáváte dostatek vitamínu C, vsaďte na doplňky stravy. Na trhu jich existuje více než dost.

Množství vitamínu C

Obecně je stanovena doporučená denní dávka v množství 80 mg pro dospělého člověka. Vitamín C je ovšem nezbytný také pro malé děti a mladistvé. V jejich případě platí trochu jiné dávkování, s nímž Vás seznámíme prostřednictvím tabulky prezentované níže.

Stáří dítěteMnožství vitamínu C
0 až 3 měsíce50 mg
4 až 11 měsíců55 mg
1 až 3 roky60 mg
4 roky až 6 let70 mg
Jak vypadá dávkování vitamínu C u dětí?

Pravdou zůstává, že tento vitamín se neukládá v těle, takže se s ním v podstatě nemůžete předávkovat. To platí primárně pro dospělé osoby. Přebytečné množství vitamínu je vylučováno z těla ven.

Proč je vitamín C tak důležitý?

Jak už bylo prozrazeno v úvodu článku, tento vitamín je celkově vhodný pro fyzické zdraví a obranyschopnost člověka. Podporuje energetický metabolismus, činnost nervové soustavy a zároveň přispívá k tvorbě kolagenu pro optimální fungování krevních cév a kostí. Vitamín C Vás také efektivním a účinným způsobem zbaví jakékoliv nežádoucí únavy. Podporuje lepší náladu a psychickou činnost. Ve výsledku Vás do jisté míry ochrání i před stresem. Tento pomyslný všelék by měl pravidelně konzumovat naprosto každý z nás. Jedině pak se budete cítit dostatečně zdraví a můžete mít dobrý pocit z toho, že pro své tělo děláte co nejvíce.