Registr dlužníků o Vás nevypoví vůbec nic dobrého

Jestliže máte v plánu vzít si hypotéku na bydlení nebo běžný úvěr na cokoliv jiného, měli byste vědět, co si představit pod pojmem registr dlužníků. Bankovní a nebankovní instituce do těchto databází totiž nahlížejí a lustrují si klienta před schválením žádosti. Pokud nemáte tušení, co takový registr ukrývá, prozradíme Vám to.

Co je to registr neplatičů?

Jde o databázi neplatičů, kteří neplní včas a řádně své úvěrového nebo finanční závazky. Pokud se však v takovém negativním registru objevíte, snižuje to Vaše hodnotící číslo při schvalování požadavku na půjčku libovolného typu. Existuje hned několik databází týkajících se všech klientů, jakými jsou fyzické osoby a právnické osoby.

Registr dlužníků – Vše, co byste měli vědět

registrem dlužníků pochopitelně souvisí velká spousta informací. Ty nejdůležitější z nich Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí. Dozvíte se, jak registr dlužníků funguje, jak se do něj dostanete a jak se z něj naopak vymaníte.

Jaké existují registry dlužníků?

Jeden z registrů spravuje Česká národní banka známá pod zkratkou ČNB. Jedná se o Centrální registr úvěrů mnohdy označovaný jako CRU. Dalším je hodně známý SOLUS neboli Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům.

Jak se jmenuje bankovní registr neplatičů?

Je to Czech Banking Credit Bureau, a.s. neboli Bankovní registr klientských informací označovaný zkratkami CBCB a BRKI.

Jak je označován nebankovní registr neplatičů?

Ten naopak nese název Czech Non-Banking Credit Bureau, a.s. Mnohdy je označován jako Nebankovní registr klientských informací známý pod zkratkou NRKI.

Za jak dlouho se lze vymanit z bankovního registru?

Pokud umožníte svůj dluh, u bankovního a nebankovního registru k tomu dojde automaticky po čtyřech letech.

Jak se člověk dostane do registru SOLUS?

Když neuhradíte tři po sobě jdou splátky, můžete se v registru octnout hned. Minimální výše dlužné sumy je 500 Kč. Týká se to nejenom půjček, ale také plateb telekomunikačním operátorům a distributorům energií.