Penzijní připojištění se Vám může hodit na stáří

Chcete si nějakým způsobem spořit peníze na stáří, abyste si jednou nemuseli brát bankovní půjčky pro pořízení nejrůznějších věcí? Pak vsaďte na penzijní připojištění. Jde o součást třetího pilíře důchodového systému, která Vám zajistí peníze na stáří. Toto připojištění je mnohdy označováno výrazem důchodové připojištění.

Státní příspěvek zde hraje hlavní roli

Penzijní připojištění je na rozdíl od jiných investic zajímavé díky spojení se státním příspěvkem. Stát lidem přispívá podle toho, jak velkou částku si spoří. Výši státního příspěvku můžete pohodlně vyčíst z tabulky prezentované níže.

Měsíční příspěvekStátní příspěvek
100 Kč až 299 Kč0 Kč
300 Kč až 999 Kč90 Kč + 20 % z částky nad 300 Kč
Nad 1 000 Kč230 Kč
Jak vysoký získáte státní příspěvek u penzijního připojištění?

Jak můžete vidět, největší státní příspěvek je 230 Kč. Pokud si budete spořit více jak 1 000 Kč měsíčně, více peněz od státu jednoduše nedostanete. Chcete-li získat alespoň nějaký příspěvek, minimální měsíční vklad musí být alespoň 300 Kč.

Jaké výhody má penzijní připojištění?

S penzijním připojištěním pochopitelně souvisí i jiné klady. Jedním z nich je například daňové zvýhodnění pro klienta. Pokud si spoříte více, jak 12 000 Kč, můžete si tuto částku odečíst od základu daně. Zároveň v tomto směru existuje jistý strop limitovaný sumou 24 000 Kč. Dalším benefitem je garance kladného výsledku hospodaření s Vašimi financemi.

Pozitiva v tomto ohledu čekají také na zaměstnavatele. Ten totiž může přispívat svým zaměstnancům na penzijní připojištění. Tento výdaj je pro něj daňově uznatelným nákladem v neomezené výši. Dále zde platí osvobození od úhrady sociálního a zdravotního pojištění u příspěvků do 50 000 Kč.

Nechte si vyplatit penzijní připojištění

Pokud jde o získání peněz z penzijního připojištění, nabízí se starobní penze. Kromě ní má klient po splnění určitých podmínek nárok na výsluhovou penzi. Dále je k dispozici invalidní penze a pozůstalostní penze. Pokud budete chtít připojištění ukončit dříve, pak Vás bude zajímat výraz zvaný odbytné.