Otužování ve studené vodě má svá pravidla

Chcete zvýšit obranyschopnost svého těla, potažmo celé fyzické schránky? Pak se zaměřte nejenom na dostatečný přísun vitamínu C, ale také na přidružené činnosti prospívající lidskému zdraví. Jednou z nich je například otužování. To působí na imunitní systém v maximální možné míře. Musíte pouze vědět, jak na to.

S otužováním začněte pomalu

Proces otužování rozhodně neznamená skočit po hlavě do studené vody. Navíc, když už je podzimní nebo zimní období. Tělo nesmíte vystavovat velkému šoku, aby přínos neměl opačný efekt. Se studenou vodou se musíte seznamovat postupně, v čemž Vám více napoví níže prezentovaná tabulka.

PředmětHodnota
Studená sprcha v létě3 až 5 minut
Studená sprcha v zimě1 až 3 minuty
Kdy začít se sprchovánímVěk 2 až tři 3 roky
Otužilost přicházíPo 2 letech
Jak dlouho byste se měli otužovat?

Když budete pravidelně absolvovat studené sprchy, můžete postupně přejít k ponořování celého těla do studených lázní, sudů, necek nebo rybníků. Když si v nich ovšem vysekáte v zimě díru. I zde musíte postupovat po malých krůčcích.

Otužování vyžaduje pravidelnost

Chcete-li se otužování věnovat pravidelně, neměli byste opomíjet na několik důležitých věcí. Jednou z těch zásadních je přiměřenost. Hned za ní následuje pravidelnost. Nic se nemá přehánět, na druhou stranu se otužuje opakovaně, ať nevyjdete ze cviku. Zhruba po čtrnácti dnech už se Vaše tělo na chlad aklimatizuje a vše půjde mnohem snáze. Také účinky na lidský organismus budou jasně zpozorovatelné.

V čem je otužování přínosem?

Zmínit pochopitelně musíme i to, proč se tomuto ledovému trýznění vlastně oddávat. Hlavní přínos je v posílení imunitního systému. Studenou vodou můžete kladně působit proti nejrůznějším alergiím, vyhnete se virovým onemocněním a zároveň omezíte vznik vysokého krevního tlaku. Když se zařadíte do skupiny pravidelných otužilců, určitě nebudete mít žádné problémy se změnami teplot. Ledová voda prospěje nejenom Vaší fyzické schránce, ale také samotné mysli. Studená voda totiž podporuje pozitivní myšlení v maximální možné míře.