Největší lodě brázdící širé oceány, poznejte je

V jednom z našich předešlých článků jsem se zaměřili na největší letadla světa. Tentokrát zacílíme na trochu jinou oblast, kterou tvoří voda, potažmo moře. Představíme Vám největší lodě prohánějící se po mořské hladině. Zjistíte, jaké jsou největší tankery, plachetnice a nákladní lodě.

Největší nákladní loď

Jestli Vás zajímá, jaká kontejnerová loď okupuje přední příčky tohoto žebříčku, musí padnout zmínka o MSC OSCAR. Tato loď pro svoji velikost může využít jen ty největší přístavy světa, protože nikde jinde by ji nebyli schopni obsloužit. Proti ní jsou jakékoliv umělé družice pomyslnou tečkou na mapě. Dokazují to parametry prezentované níže.

PředmětHodnota
Délka lodi395 metrů
Nosnost197,362 tun
Náklady na výrobu140 milionů USD
Převoz kontejnerůAž 19 224 kusů
Jaké jsou parametry největší nákladní lodi MSC OSCAR?

Pakliže bychom se zaměřili na délku nákladních lodí, bude to jiný favorit, který si zaslouží jmenovat. A tím je nákladní loď CSCL Globe. Ta je dlouhá 400 metrů a široká 59 metrů.

Ostatní největší lodě světa

Ve výčtu mořských gigantů lze samozřejmě pokračovat. Například největší jachtou světa je Azzam. Ta dosahuje délky až 180 metrů a její výroba stále přes 600 milionů amerických dolarů. Zajímavostí je její velký sál o rozměrech 29x18 metrů. Nepatří nikomu jinému než jednomu z arabských šejků. Naopak největší osobní lodí je Harmony Of The Sea, která je dlouhá 360 metrů. Na její palubu se vejde kolem 6800 pasažérů a k tomu si připočtěte ještě dvoutisícovou posádku.

S označením největší lodě souvisí i tankery. Takový TI Asia dokáže pojmout až tři miliony barelů ropy. Pokud jde o těžební loď, ta nejrozměrnější je Shell Prelude FLNG. Její délka je 488 metrů a šířka 74 metrů.  V případě transportních lodí si prvenství drží MV Blue Marlin a ve vojenském segmentu jednoznačně vede Nimitz se svou délkou 333 metrů a šířkou 77 metrů. Co se týče ponorných lodí, žebříčku vévodí Dockwise Vanguard s délkou 275 metrů. Na lodi je zajímavé to, že se dokáže na nějaký čas ponořit pod vodu.

Publikováno: 06. 08. 2021

Kategorie: Věda

Autor: LudvikZak

Tagy: azzam | cscl globe | jachta | loď | lodě | msc oscar | největší loď | největší lodě | plachetnice | shell prelude flng