Největší letadla světa dosahují obřích rozměrů

Zajímá Vás, jací vzdušní obři létaly nebo ještě létají nad našimi hlavami? V dnešním článku se zaměříme na největší letadla světa, ať už jde o ta osobní, nákladní nebo vojenská. Obří konstrukční projekty, které se odlepily od země a vznášely se v nebesích.

Vzdušní giganti a jejich rozměry

Pojďme si nejprve představit největší letadla světa z pohledu technických parametrů. Teprve až potom se zaměříme na ně samotné, ať už jde o účel nebo dobu fungování. Bližší informace naleznete v tabulce prezentované níže.

LetadloDélka letadla
Stratolaunch 73 metrů
Antonov An-225 Mrija84 metrů
Hudges H-4 Hercules66,65 metrů
Airbus A380-80072,72 metrů
Jak vypadají největší letadla světa?

Je pravdou, že uvedená letadla se poměrně dost liší i svým rozpětím křídel, které jim přidává na celkové velikosti. Například takový Stratolaunch má rozpětí až 117 metrů, což je neuvěřitelné číslo oproti jeho délce.

Největší letadla světa pod drobnohledem

Nejprve se pojďme zaměřit na letadlo s označením Stratolaunch. Tento letoun neslouží primárně k převážení lidí, ale k vynesení nákladu do vesmíru. Navržen je totiž tak, aby bez sebemenšího problému zvládl výšku 10,5 kilometrů. S přehledem poslouží pro vynášení těžkého nákladu do kosmu. Jeho prázdná hmotnost se pohybuje přes 226 tun.

Jedním z nejdelších letadel vůbec je Antonov An-225 Mrija, který měl podobný cíl, jako Stratolaunch. Vynášení raketoplánů však bylo realizováno pouze jednou v roce 1988. Posléze se z Antonova stal spíše transportní letoun. A není se čemu divit, se svou hmotností 285 tun toho unese více než dost. Příliš dlouhou kariéru neměl ani Hudges H-4 Hercules. Ten poprvé vzlétl v roce 1947. Hlavním předpokladem letadla byl primárně transport co největšího množství věcí. V té době totiž Spojené státy americké vstupovaly do druhé světové války.

Nakonec nesmíme zapomenout ani na aktivní letoun Airbus A380-800, který v případě potřeby dokáže přepravit až 853 lidí naráz. Kvůli tomuto letadlu musela být některá letiště upravena, protože jeho velikost je opravdu značná.