Kreditní karty – Jak fungují a co všechno přináší

Kreditní karty rozhodně nelze vnímat jako investici. Jde o platební prostředek, který se však od debetní karty liší v jedné zásadní věci. Debetní kartu dostanete ke svému běžnému účtu a čerpáte vlastní finanční prostředky. Kdežto kreditní karta může být placená služba, u níž čerpáte peníze banky. Ve své podstatě je to takový úvěrový prostředek.

Jaké výhody mají kreditní karty?

Kreditní karta Vám zajistí, že budete mít peníze vždy po ruce, a to do výše stanoveného úvěrového rámce. Ten se obvykle odvíjí od celkové bonity a výdělku klienta. Pokud využijete bezúročné období a peníze vrátíte včas, nebudete nic přeplácet. Zároveň můžete získat praktické cestovní pojištění při cestách do zahraničí. To je nedílnou součástí kreditní karty.

A jakými parametry se může pyšnit libovolná kreditní karta? Na to Vám odpovíme prostřednictvím níže uvedené tabulky, kde jsou prezentovány orientační hodnoty.

PředmětHodnota
Vedení karty0 Kč až 550 Kč
Bezúročné období45 až 65 dní
Úroková sazbaKolem 20 %
Minimální útrata0 Kč až 4 000 Kč
Základní informace související s kreditními kartami.

Parametry kreditních karet se pochopitelně mohou lišit v závislosti na tom, jakého zvolíte poskytovatele. Dnes už to nejsou pouze bankovní domy, ale také nebankovní společnosti.

Jaké nevýhody mají kreditní karty?

Připravit se musíte na to, že za kreditní kartu budete platit určitý měsíční poplatek. Popřípadě ji při splnění podmínek získáte zcela zdarma. Největším záporem je pochopitelně úrok. Když peníze nevrátíte v rámci bezúročného období, poměrně dost přeplatíte. Pokud se však s kreditní kartou naučíte správně zacházet, stane se přínosným pomocníkem.

Přidaná hodnota kreditních karet

Na závěr se zmiňme ještě o dalších přidružených benefitech kreditních karet. Patří mezi ně například zlevněné nákupy u vybraných obchodních partnerů daného poskytovatele. Díky tomu můžete nakupovat v desítkách až stovkách obchodů, kde získáte slevy nebo peníze nazpět za zrealizovaný nákup. Takového benefitu s klasickou debetní kartou jenom stěží docílíte. O tom nemějte žádných pochyb.