Konsolidace vs. refinancování, to není to samé

Nepovedla se Vám investice do čehokoliv a pouze jste se zadlužili? K tomu se přidala další půjčka, úvěr na auto a vy se začínáte ztrácet ve svých peněžních závazcích? Potom nezoufejte a využijte produktů, které Vás z těchto problémů mohou vyvést. Je to konsolidace, popřípadě refinancování. Obojí Vám dopodrobna vysvětlíme.

Co je to konsolidace?

Za výrazem konsolidace se skrývá synonymum spojení nebo sjednocení. To znamená, že když chcete něco konsolidovat, výsledkem bude sloučení všech půjček dohromady. Ty budou následně nahrazeny jednou novou, která se pojí s daleko výhodnějšími splátkovými podmínkami, nižšími úrokovými sazbami a podobně.

Vše, co byste měli vědět o refinancování

Ať už máte dluhy z kreditních karet nebo klasických půjček, může Vám být nápomocna ještě jedna praktická služba, kterou je refinancování. I když se na první pohled zdá, že je to to samé, jako konsolidování, není tomu tak. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Co je to refinancování?

Refinancování znamená nahrazení jedné půjčky novou půjčkou. Pojem „jedné“ zde hraje poměrně výraznou roli. Nahradíte produkt za produkt, tzn. nesloučíte jich více dohromady.

Jaké půjčky lze konsolidovat?

Sloučit můžete nejenom spotřebitelské úvěry, jak by se mohlo zdát. Mohou to být také kontokorenty, leasingy nebo dluhy z kreditních karet. Záleží na zvoleném produktu.

Co lze získat refinancováním půjček?

Je to určitě nižší úroková sazba, takže ve výsledku přeplatíte méně. V případě dostatečné bonity může dojít k navýšení vypůjčené částky, ale i k prodloužení celkové splatnosti.

Kolik stojí konsolidace nebo refinancování?

Z pohledu nového poskytovatele služby jde povětšinou o bezplatný proces. Pohlídat si musíte pouze to, zda není nutné uhradit poplatky za dřívější splacení starých dluhů. Potom by se náhrada za novou půjčku nemusela vyplatit.

Kdo poskytuje služby tohoto typu?

Konsolidace i refinancování půjček je v dnešní době doménou nejenom bankovních institucí. Ve svém portfoliu je mají také nebankovní společnosti.