Jihokorejský won: Vše, co potřebujete vědět

Jihokorejský Won

Historie wonu

Jihokorejský won má bohatou historii, která odráží vývoj a transformaci země. První won, tehdy nazývaný korejský won, byl zaveden v roce 1902 a nahradil tak tradiční měnu. V roce 1910, po anexi Koreje Japonskem, byl won nahrazen japonským jenem. Po osvobození v roce 1945 byl znovu zaveden won, ale v důsledku korejské války a následné ekonomické nestability prošel několika devalvacemi. V roce 1962 byla zavedena nová měna, nazývaná jihokorejský won, s fixním kurzem k americkému dolaru. V 70. letech 20. století přešel won na pohyblivý kurz a v 90. letech se stal plně konvertibilní měnou. Dnes je jihokorejský won stabilní a široce obchodovanou měnou, která odráží ekonomickou sílu a stabilitu Jižní Koreje.

Vydávání a regulace

Jihokorejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Vydává ho Bank of Korea, centrální banka země, která má výhradní právo na emisi bankovek a mincí wonu. Banka řídí měnovou politiku země s cílem udržovat cenovou stabilitu a podporovat ekonomický růst. Vydávání wonu je založeno na režimu řízeného plovoucího kurzu, což znamená, že jeho hodnota se může volně pohybovat na trhu, ale Bank of Korea zasahuje, aby zabránila prudkým výkyvům.

Won je rozdělen na 100 chonů (nebo jeonů), ačkoliv chony se v praxi nepoužívají kvůli nízké hodnotě. Bankovky wonu jsou k dispozici v nominálních hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. Mince wonu se vyskytují v hodnotách 10, 50, 100 a 500. Bank of Korea má zavedeny přísné bezpečnostní prvky, aby se zabránilo padělání bankovek a mincí.

Regulace směnného kurzu a pohybu kapitálu prošla v Jižní Koreji od 90. let 20. století významnou liberalizací. V současnosti je směnný kurz wonu určován tržními silami, i když Bank of Korea může intervenovat na devizovém trhu, aby zmírnila nadměrnou volatilitu.

Bankovky a mince

Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů. Na bankovkách se objevují významné osobnosti korejské historie a kultury, například učenec Yi I (5 000 wonů) nebo král Sejong Veliký (10 000 wonů). Mince se používají v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Na mincích jsou vyobrazeny symboly korejské kultury, jako je například květ ibišku (500 wonů) nebo tradiční korejský pavilon (100 wonů). Zajímavostí je, že Jižní Korea plánuje do roku 2020 zcela eliminovat používání hotovosti a stát se první bezhotovostní společností.

jihokorejský won

Směnný kurz

Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají a setkáte se s nimi spíše v kurzovních lístcích. Bankovky wonu jsou vydávány v nominálních hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. Mince wonu jsou v oběhu v hodnotách 10, 50, 100 a 500.

Směnný kurz wonu vůči jiným měnám se řídí pohyblivým kurzem a je ovlivňován řadou faktorů, jako je například ekonomická situace v Jižní Koreji a ve světě, měnová politika centrální banky Jižní Koreje a geopolitické události. V posledních letech se kurz wonu pohyboval v rozmezí zhruba 1 000 až 1 200 wonů za 1 americký dolar.

Pro Čechy cestující do Jižní Koreje je výhodné vyměnit si české koruny za wony až na místě, a to buď na letišti, v bance nebo ve směnárně. Kurzy ve směnárnách bývají obvykle výhodnější než v bankách. Platit kartou je v Jižní Koreji bezproblémové, a to i v menších obchodech a restauracích.

Won a světový obchod

Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho název „won“ sdílí etymologický původ s japonským jenem a čínským juanem, přičemž všechny tři názvy znamenají „kulatý předmět“. Won je spravován Bank of Korea, centrální bankou země.

Won hraje v mezinárodním obchodě stále významnější roli. Jižní Korea je významným světovým exportérem elektroniky, automobilů a dalších výrobků. Rostoucí ekonomická síla země se odráží v rostoucí akceptaci wonu jako platidla v mezinárodních transakcích. Některé nadnárodní společnosti s pobočkami v Jižní Koreji dokonce vyplácejí mzdy v wonech.

I když won není tak rozšířený jako americký dolar nebo euro, jeho význam v globálním měnovém systému roste. Stále více bank a finančních institucí po celém světě nabízí služby spojené s wonem. To usnadňuje firmám a investorům obchodování s Jižní Koreou a investování do ní.

Vzhledem k rostoucí ekonomické síle Jižní Koreje a jejímu postavení klíčového hráče v globálním obchodě se dá očekávat, že význam wonu na světové scéně bude i nadále růst.

Platby v Jižní Koreji

Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Vydává ho Korejská banka a dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají. V oběhu jsou mince v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů a bankovky v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů.

V Jižní Koreji se setkáte s moderním platebním systémem. Platba kartou je široce rozšířená a akceptovaná ve většině obchodů, restaurací a hotelů. Kreditní karty jako Visa a Mastercard jsou běžně přijímány, stejně jako lokální karty jako BC Card a Lotte Card. Bezhotovostní platby jsou v Jižní Koreji velmi populární a mnoho Korejců preferuje platbu mobilem.

jihokorejský won

Hotovost je stále důležitá, obzvláště na tradičních trzích, v malých obchodech a pro platbu za taxi. Doporučuje se proto mít u sebe vždy určitou hotovost v woněch. Výměnu peněz lze provést v bankách, směnárnách nebo na letišti.

Zajímavosti o wonu

Jihokorejský won je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Jeho ISO 4217 kód je KRW a zkratka je . Dělí se na 100 chonů, ale ty se v praxi nepoužívají. V oběhu jsou bankovky o hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů a mince v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Zajímavostí je, že na bankovkách wonu najdeme významné osobnosti korejské historie a kultury. Například na bankovce 1 000 wonů je vyobrazen král Sejong Veliký, tvůrce korejského písma hangul. Bankovka 5 000 wonů zase nese portrét učence Yi I, autora mnoha konfuciánských spisů. Na bankovkách najdeme i typické motivy korejské kultury, jako jsou tradiční domy, bambusové lesy nebo lotosové květy. Won je relativně stabilní měnou s nízkou inflací. Jeho kurz vůči americkému dolaru se pohybuje okolo 1 200 wonů za dolar. V Jižní Koreji je běžné platit kartou, ale hotovost je stále důležitá, zejména na trzích a v menších obchodech.

Jihokorejský won (KRW)
Funkce Hodnota
Kód měny KRW
Symbol
Bankovky 1 000 ₩, 5 000 ₩, 10 000 ₩, 50 000 ₩
Mince 10 ₩, 50 ₩, 100 ₩, 500 ₩

Budoucnost wonu

Jihokorejský won (KRW) prošel za posledních několik dekád bouřlivým vývojem. Od ekonomické krize v roce 1997, kdy dramaticky ztratil na hodnotě, se mu podařilo stabilizovat a stát se respektovanou měnou. Budoucnost wonu je však nejistá a ovlivňuje ji řada faktorů.

Globální ekonomické klima hraje klíčovou roli. Nejistota ohledně obchodních válek, zpomalování růstu světové ekonomiky a geopolitické napětí se odráží i na kurzu wonu. Dalším faktorem je vývoj severokorejského jaderného programu a napjaté vztahy mezi oběma Korejemi. Jakákoli eskalace napětí by mohla vést k oslabení wonu.

Z dlouhodobého hlediska bude pro won klíčová konkurenceschopnost jihokorejské ekonomiky. Ta je silně závislá na exportu, a proto je pro ni důležitá stabilita měnového kurzu. Jihokorejská centrální banka se snaží o udržení inflace pod kontrolou a intervenuje na devizovém trhu, aby zabránila prudkým výkyvům kurzu.

jihokorejský won

Budoucnost wonu je tedy spjata s řadou faktorů, které je obtížné předvídat. Stabilita, otevřenost a konkurenceschopnost jihokorejské ekonomiky budou hrát klíčovou roli v tom, zda se wonu podaří udržet si pozici respektované a stabilní měny.

Tipy pro cestovatele

Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se již v běžném platebním styku nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů, mince pak v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Pro cestování do Jižní Koreje je vhodné si vyměnit peníze až na místě, a to buď na letišti, v bankách nebo ve směnárnách. Směnárny obvykle nabízejí výhodnější kurz než banky, ale je důležité si porovnat kurzy a poplatky. Platba kartou je v Jižní Koreji velmi rozšířená, a to i v menších obchodech a restauracích. Nicméně je vhodné mít u sebe i hotovost, a to zejména pro platby na trzích, v pouličním občerstvení nebo v menších podnicích.

Jihokorejský won (₩), oficiálně korejský won, je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv se chony v běžném oběhu nepoužívají.

Radomír Dvořák

Investice do wonu

Jihokorejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho název pochází ze stejného korejského slova jako japonský jen a čínský jüan, všechny znamenají "kulatý". Won se dělí na 100 chonů (nebo také jeonů), ačkoliv chony se v běžném platebním styku nepoužívají.

Investice do jihokorejského wonu mohou být atraktivní pro investory, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio a využít potenciál rostoucí jihokorejské ekonomiky. Jižní Korea je jednou z největších ekonomik světa a je známá svými technologickými inovacmi a silným exportem. Mezi hlavní exportní artikly patří elektronika, automobily a strojírenství.

Existuje několik způsobů, jak investovat do jihokorejského wonu. Jednou z možností je investovat do jihokorejských akcií nebo dluhopisů. Další možností je investovat do fondů obchodovaných na burze (ETF), které sledují výkonnost jihokorejského trhu. Investoři se také mohou rozhodnout pro přímou směnu měn a držet wony na svém devizovém účtu.

Investice do jihokorejského wonu s sebou nesou určitá rizika. Kurz wonu může být volatilní a ovlivňují ho faktory jako globální ekonomická situace, obchodní vztahy s Čínou a geopolitické napětí na Korejském poloostrově. Před investováním do jihokorejského wonu je důležité pečlivě zvážit svá investiční cíle, toleranci rizika a provést důkladný průzkum trhu.

jihokorejský won

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: finance

Autor: LudvikZak

Tagy: jihokorejský won