ISS má za sebou dlouhou historii ve vesmíru

International Space Station neboli Mezinárodní vesmírná stanice známá pod zkratkou ISS. To je ve své podstatě jediná trvale a dlouhodobě obyvatelná vesmírná stanice, která slouží jako základna mnohým astronautům. Zajímá Vás, kdy byla ISS vypuštěna do vesmíru a z jakých modulů se skládá? Začtěte se do následujících řádků.

Vše začalo v roce 1998

Je pravdou, že prvopočátky historie ISS se začaly psát už v roce 1984. V tu dobu byl vyhlášen plán vesmírné stanice s názvem Freedom. Tehdy ho vyhlásil americký prezident Ronald Reagan a jeho úřad. Vše se ale začalo realizovat až o několik let později, což můžete vyčíst z níže uvedené tabulky a prezentovaných informací.

PředmětHodnota
Vynesení prvního modulu1998
Název prvního moduluZarja
Výška vesmírné stanice400 km
Průměrná rychlost stanice7 700 m/s
Informace spojené s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Právě uváděná rychlost pohybu Mezinárodní vesmírné stanice prozrazuje, že kolem Země oběhne za 92 minut a několik vteřin. Pro zajímavost ještě doplníme, že na ISS první posádka vstoupila v roce 2000 a od té doby je to pravidelně.

Významné moduly vesmírné stanice ISS

Mezinárodní vesmírná stanice se pochopitelně neskládá pouze z modulu Zarja. Ten byl svého času prvním. Vypuštěna byla řada dalších modulů, z nichž každý měl v rámci projektu svoji funkci. Jmenovat lze propojovací modul Unity, solární panel P6 Truss, přechodová komora Quest Joint Airlock Module, evropský laboratorní modul Columbus, robotický manipulátor Dextre a mnohé jiné.

Hlavním transportním prvkem byly pochopitelně raketoplány. Mezi ně se s naprostou jistotou řádí všem dobře známý Discovery a ostatní. Dále je to Endeavour, Atlantis a nosná raketa Falcon 9 z posledních let. Kromě evropského modulu je součástí ISS také ten japonský zvaný Kibó a americký Destiny.

ISS je drahou vesmírnou zábavou

Dobývání vesmíru pochopitelně není žádnou levnou a jednoduchou záležitostí. Ve své podstatě se jedná o nejdražší a nejunikátnější stavbu lidstva vůbec. Pokud se do celkového rozpočtu zahrnou všechny přidružené náklady, včetně transportů do vesmíru, na konci roku 2017 byl celkový účet kolem 157 miliard amerických dolarů a více. Na druhou stranu, Mezinárodní vesmírná stanice má z vědeckého hlediska jistě svůj důležitý význam a přínos.