Druhy půjček lze dělit na základě odlišných kritérií

Výraz půjčka v dnešní době představuje poměrně obecné označení úvěrového produktu. Za tímto slovem se totiž ukrývají nejrůznější druhy půjček, které se dělí podle určitých kritérií. Jestliže chcete mít ve finančním světě přehled o všech úvěrech, pak se začtěte do následujících řádků. Právě v nich hledejte požadovanou odpověď.

Členění jednotlivých půjček

Druhy půjček mohou nabývat nejrůznějších podob. Rozdělovány jsou například podle toho, jaký mají účel. Dalším kritériem při jejich výběru bude způsob vyplácení peněz. Zapomínat bychom ale neměli ani na druhy půjčky podle doby splatnosti nebo celkového zajištění vyplácené finanční sumy.

Seznamte se s nejčastějšími druhy půjček

A začneme hned zmiňovaným účelem. Jednu kategorii tvoří účelové půjčky, jejichž název je poměrně vypovídající. Takové úvěry mají svůj jasně daný účel. Slouží třeba pro nákup automobilu, financování bydlení a k ničemu jinému. Opakem toho jsou neúčelové půjčky, které můžete použít v podstatě na cokoliv a nemusíte se komukoliv zpovídat. Ostatní druhy půjčky Vám představíme v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jak jsou rozdělovány půjčky podle výplaty?

Nejčastěji se můžete setkat s bezhotovostními výplatami. To znamená, že peníze jsou převáděny na bankovní účet klienta. Druhým způsobem je hotovostní výplata, tedy finance předané v hotovosti.

Co jsou to zajištěné úvěry?

Zajištěné půjčky jsou spjaty s ručením určitou věcí. V případě hypotéky je to například ručení nemovitostí v odpovídající hodnotě.

Co znamenají nezajištěné úvěry?

U nezajištěných půjček není vyžadováno žádné ručení. Peníze jsou ale v takovém případě poskytovány pouze dostatečně bonitním klientům.

Jaké je dělení půjček podle splatnosti?

Z hlediska splatnosti se můžete setkat s poměrně jasně vypovídajícím dělením. Jsou to krátkodobé úvěry, střednědobé úvěry a dlouhodobé úvěry.

Je nějaké dělení podle poskytovatele?

Ano, v tomto směru narazíte na dvojí dělení. Jsou to banky, které disponují bankovní licencí. Druhým subjektem jsou nebankovní společnosti. Ty nemají bankovní licenci, ale mohou poskytovat úvěry libovolného typu. Obojí je pod dohledem České národní banky.