Nejdražší Fabergé vejce: Pohádka z carského Ruska

Nejdražší Fabergého Vejce

Počátky Fabergého vajec

V roce 1885 pověřil car Alexandr III. talentovaného klenotníka Petera Carla Fabergého, aby vytvořil výjimečný velikonoční dar pro jeho manželku, carevnu Marii Fjodorovnu. Chtěl jí věnovat něco unikátního a vzácného, co by vyjadřovalo jeho lásku a obdiv. Fabergé se s touto výzvou popasoval s nebývalou kreativitou a mistrovstvím. První Fabergého vejce, dnes známé jako „Slepičí vejce“, bylo zhotoveno z čistého zlata a pokryto neprůhlednou bílou sklovinou, která imitovala skořápku. Uvnitř se ukrývala zlatá žloutková kulička, v níž byl ukrytý miniaturní zlatý model slepice s rubínovýma očima. Carevna byla darem ohromena a zrodila se tak tradice, která trvala až do pádu carského Ruska.

Nejdražší vejce: Třetí imperiální

Třetí imperiální vejce patří mezi nejvzácnější a nejdražší kousky z kolekce vajec od firmy Fabergé. Toto vejce, vyrobené ze zlata a zdobené diamanty a safíry, bylo původně darem cara Mikuláše II. jeho manželce Alexandře Fjodorovně k Velikonocům roku 1916. Uvnitř vejce se nacházel překvapením miniaturní portrét careviče Alexeje. Po revoluci v roce 1917 bylo vejce zabaveno bolševiky a nakonec prodáno do zahraničí. Jeho stopa se ztratila ve 30. letech 20. století, aby se znovu objevila až v roce 2004. Tehdy ho na bleším trhu v americkém Středozápadě objevil sběratel šrotu, který neměl ani tušení o jeho skutečné hodnotě. Vejce bylo později identifikováno a v roce 2014 prodáno v aukci za neuvěřitelných 33 milionů dolarů. Třetí imperiální vejce je tak nejen fascinujícím uměleckým dílem, ale i svědkem bouřlivé historie Ruska.

Popis a symbolika vejce

Vejce je fascinující přírodní úkaz, který symbolizuje zrození, nový začátek a potenciál. Jeho oválný tvar bez začátku a konce evokuje nekonečnost a věčnost. Křehká skořápka chránící nový život v sobě skrývá tajemství a naději. Od nepaměti je vejce spojováno s jarními svátky, kdy se probouzí příroda a slaví se nový život. Barvení vajec, tradice dodnes živá v mnoha kulturách, dodává tomuto symbolu další rozměr - radost, oslavu a kreativitu.

Osud po revoluci

Po roce 1989 prošla společnost hlubokou transformací. Mnoho podniků, dříve pod státní kontrolou, se privatizovalo. Pro některé to znamenalo nové příležitosti a prosperitu, pro jiné nejistotu a ztrátu zaměstnání. Změna politického systému přinesla svobodu slova a shromažďování, ale i nové výzvy v podobě budování demokratických institucí.

Rekordní aukce v roce 2007

Rok 2007 se zapsal do historie aukcí uměleckých děl jako rok rekordních prodejů. Nikdy předtím, ani potom, se neprodávala díla za tak závratné sumy. Hlavními tahouny tohoto boomu byli především impresionisté a modernisté, jejichž díla lámala jeden cenový rekord za druhým. Například slavný obraz „Křičící muž“ od Edvarda Muncha se prodal za neuvěřitelných 120 milionů dolarů, čímž se stal nejdražším uměleckým dílem prodaným v aukci. Tento rekord sice byl později překonán, ale rok 2007 i tak zůstává symbolem vrcholu aukčního trhu s uměním.