GFCF dieta: Pomocník při zažívacích potížích?
Co je to GFCF dieta?
GFCF dieta znamená "bez lepku a kaseinu". Lepek je bílkovina nacházející se v obilí, jako je pšenice, ječmen a žito. Kasein je bílkovina nacházející se v mléce a mléčných výrobcích. Lidé dodržují GFCF dietu z různých důvodů, včetně alergie na lepek nebo kasein, intolerance laktózy, autismu nebo jiných poruch.
Tato dieta vylučuje všechny potraviny obsahující lepek a kasein. To znamená, že lidé na GFCF dietě nemohou jíst chléb, těstoviny, sušenky, koláče, mléko, sýr, jogurt a mnoho dalších běžných potravin. Existuje však mnoho bezlepkových a bezkaseinových alternativ těchto potravin, které jsou k dispozici v obchodech se zdravou výživou a v některých supermarketech.
Pro koho je GFCF dieta vhodná?
GFCF dieta, tedy dieta bez lepku a kaseinu, je určena primárně pro osoby s diagnózou celiakie a alergie na kravské mléko. Pro ně je tato dieta nezbytná k eliminaci nepříjemných symptomů a udržení dobrého zdravotního stavu. V posledních letech se o GFCF dietě hovoří také v souvislosti s autismem a ADHD. Někteří rodiče a odborníci pozorují u dětí s těmito diagnózami po nasazení diety zlepšení chování a kognitivních funkcí. Je však důležité zdůraznit, že neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by tuto souvislost jednoznačně potvrdily. GFCF dieta by neměla být chápána jako univerzální řešení pro zmírnění symptomů autismu a ADHD a její nasazení by mělo být vždy konzultováno s lékařem nebo nutričním terapeutem.
Potraviny povolené v GFCF dietě
GFCF dieta, zkráceně pro „gluten free, casein free“, vylučuje lepek a kasein. Co si ale vlastně můžete dopřát? Mezi povolené potraviny patří ovoce a zelenina ve všech podobách, ať už čerstvé, mražené nebo sušené. Pochutnat si můžete i na mase, rybách a vejcích, ovšem vždy bez lepkové marinády či obalování. Bez obav si dejte rýži, brambory, kukuřici a výrobky z nich, pokud jsou označeny jako bezlepkové. Pozor si dejte na skrytý lepek a kasein v polotovarech a dochucovadlech. Vždy si pečlivě prostudujte etikety!
Potraviny zakázané v GFCF dietě
V rámci GFCF diety, která se zaměřuje na vyloučení lepku a kaseinu, je nutné se vyhýbat celé řadě potravin. Mezi ty nejvýznamnější patří pšenice, žito, ječmen a všechny produkty z nich vyrobené, jako je pečivo, těstoviny, pivo nebo knedlíky. Dále je nutné vyřadit mléko a mléčné výrobky, včetně jogurtů, sýrů, másla a tvarohu. Pozor si dejte i na skryté zdroje lepku a kaseinu, které se mohou vyskytovat v uzeninách, polotovarech, omáčkách, dochucovadlech a některých druzích sladkostí.
Rizika a benefity GFCF diety
GFCF dieta, neboli dieta bez lepku a kaseinu, je někdy zvažována rodiči dětí s autismem. Zatímco někteří rodiče pozorují zlepšení chování po zavedení této diety, vědecké důkazy o jejích benefitech pro autismus jsou neprůkazné. Mezi potenciální rizika GFCF diety patří nutriční deficity, jelikož omezuje důležité zdroje vitamínů a minerálů. Dále může být dieta finančně náročná a sociálně izolující, jelikož ztěžuje stravování mimo domov. Před zavedením GFCF diety je nezbytné konzultovat pediatra nebo nutričního specialistu, aby se minimalizovala rizika a zajistil se dostatečný příjem živin.
Tipy pro zavedení GFCF diety
Zavedení GFCF diety vyžaduje důkladnou přípravu a postupné kroky. Začněte s eliminací lepku a kaseinu z jídelníčku po dobu alespoň 2-3 týdnů a sledujte reakce těla. Vybírejte přirozeně bezlepkové potraviny jako ovoce, zeleninu, maso a ryby. Nahraďte běžné mléčné výrobky rostlinnými alternativami, jako je mandlové nebo kokosové mléko. Pečlivě čtěte etikety potravin a vyhýbejte se skrytým zdrojům lepku a kaseinu. Plánujte si jídla dopředu a připravujte si svačiny s sebou, abyste se vyhnuli konzumaci nevhodných potravin.
GFCF dieta a autismus: Existuje spojitost?
GFCF dieta, tedy dieta bez lepku a kaseinu, je populární mezi některými rodiči dětí s autismem. Věří, že vyřazení těchto složek z jídelníčku může zmírnit symptomy autismu, jako jsou potíže s komunikací či stereotypní chování. Nicméně, vědecké důkazy o účinnosti GFCF diety u autismu jsou neprůkazné. Studie přinášejí rozporuplné výsledky a neexistuje jednoznačný závěr, zda tato dieta skutečně pomáhá. Je důležité konzultovat dietní změny s lékařem či nutričním terapeutem, aby byla zajištěna vyvážená strava a předešlo se případným zdravotním rizikům.
Publikováno: 17. 06. 2024
Kategorie: Zdraví